
Retro bijou! Naušnice, ktoré spievajú našu históriu!
Pomaličky sa náš firemný blog prelína s osobným. A tak to má byť. Ak máme robiť veci s láskou, musia byť súčasťou nás, našich domovov a našich sŕdc. Mňa vo svadobnom dizajne inšpiruje každodenný život, dnešný aj dávny. Preto je tento blogový prelom nutný. Najviac je viditeľný pri rozhovoroch s hand made umelcami. A dnešný rozhovor je pre mňa krásny, jedinečný a možno v niečom aj prelomový.
Predstavím Vám jednu krásnu slovenskú ženu milujúcu naše tradície a svoju rodinu. Ženu, ktorá mi je sympatická svojím príbehom (vo veľa veciach podobnom tomu môjmu), svojou tvorbou, vytrvalosťou a láskou k tradičnému.
Alebo ešte lepšie. Nechám ju nech sa nám predstaví sama :).
Volám sa Jana Torzewská, rodená Kamenská a snažím sa ľuďom pomôcť nájsť stratené hodnoty, ktoré sú pre mnohých už out alebo retro nakoľko sa z našej spoločnosti vytráca úcta k starším, váženie si jeden druhého, hodnota človeka bez ohľadu na jeho vek, pôvod či spoločenský status, hodnota tzv. pekného slova či nezištnej pomoci, váženie si slovenskej kultúry či kultúrnych pamiatok, prírodných krás, hodnota histórie – uvedomenie si z kadiaľ sme a kde sú naše korene a hlavne stratená hodnota tradičnej rodiny. Robím tak cez šperky vlastnej značky Retro Bijou ktoré slúžia aj ako suvenír, aby sa tak ľudskosť a ono “retro” dostali do celého sveta.
To je krásne povedané „aby sa ľudskosť a ono “retro” dostali do celého sveta“. S naozaj pre mňa retro naušničkami ste začínali v roku 2012, keď oficiálne vznikla Vaša krásna značka. Bola to kolekcia naušničiek s historickými slovenskými mestami. Však?
Máte pravdu :), začínala som s drevenými naušnicami s motívmi historických miest. Oslovila som nitriansku pobočku TIC a predala som im 100 ks. Táto skúsenosť ma osmelila a začala som viac či menej úspešne oslovovať iné turistické obchody. Časom som však zistila, že toto nie je cesta ktorou chcem ísť. Zmena nastala hlavne vtedy keď som vnímala ako mi odchádzajú zo života všetci blízky ktorí boli nositelia tradícií a ja som začala vnímať že ak má mať moja tvorba hlbší zmysel musím vytvoriť niečo hodnotnejšie. Začala som premýšľať inak, netlačila som na pílu a ani dnes nie je mojím prvoradým cieľom predávať kvantá šperkov za vidinou zisku či rýchleho zbohatnutia. Tvorím na pamiatku mojich predkov a verím, že to tak aj zostane.
Janka, vrátite sa ešte k tejto krásnej retro tematike?
Na otázku či sa k mestám vrátim sa Vám momentálne neviem vyjadriť nakoľko sa vraví nikdy nehovor nikdy. Uvidím čo mi osud prinesie.
Teraz sa venujete hlavne výrobe drevených naušničiek inšpirovaných folklórom, výšivkami našich starých mám a modrotlačou. Vytvorili ste si vlastný krásny dizajn a ručne opracúvate drevo, aby vznikli také skvosty. Prešli ste si dlhou cestou, tvorili ste popri zamestnaní. Kde však siahajú Vaše začiatky? Prezraďte nám ako vznikla láska k ručnej tvorbe a ako vznikla Vaša značka.
Úplné začiatky siahajú do veku 5 rokov kedy ma rodičia prihlásili do ľudovej školy umenia na výtvarný odbor, ktorý som navštevovala až do 18 rokov. S reálnou tvorbou, ak sa to tak dá nazvať, som začala počas materskej dovolenky s dcérkou Andrejkou. Na prechádzke som stretla mamičku, ktorej dcérka mala na sebe krásnu hačkovanú čiapku. Rozprávali sme sa o tom ako sa naučila hačkovať a ja som si u nej objednala dve čiapočky. Následne som hľadala na internete videá, podľa ktorých som sa naučila hačkovať sama. Postupom času som ovládala pár vzorov a okrem hačkovaných detských čiapok prišiel nápad tvoriť hačkované naušnice. Objavila som na internete stránku sashe.sk, na ktorej som sa registrovala, a keďže mám rada všetko retro, staré, starobylé, okázalé, napadol ma pri registrácii názov Retrina, neskôr z toho vzniklo Retro Bijou. Postupom času som sa stretávala s inými mladými ľuďmi, ktorí tvorili či už popri zamestnaní a deťoch, ale i tých čo sa vlastnou hand made tvorbou aj živili. Túžila som po tom, aby som vytvorila niečo čo bude mať pre ľudí hodnotu a tak som založila svoje prvé podnikanie. Začiatky podnikania však boli veľmi vágne, nepremyslené, nespočítané, bez akejkoľvek jasnej predstavy kto je môj zákazník, ako a kde budem predávať a hlavne bez financií. Svoj sen som roky financovala z materskej alebo zo zamestnaní, ktoré miestami boli skôr almužnou než minimálnou mzdou. Dnes, keď si na svoje začiatky spomínam vnímam ich ako veľké riziko, ale zároveň ako nevyhnutnú cestu, na ktorej som sa v mnohom vďaka Bohu poučila.
Krásne a inšpiratívne :). Teraz nám prezraďte svoje tri naj – čo najradšej tvoríte, kto Vás najviac inšpiruje a kto Vám najviac pomáha.
Najradšej tvorím naušnice s folk motívmi inšpirovanými Podpoľaním, nakoľko tam mám svoje korene a mám s ním spojené krásne spomienky na detstvo.
V prvom rade ma inšpiruje moja rodina, nakoľko pochádzam z rodiny Stredoslovákov, kde sa miešajú korene z Hontu, Podpoľania a Novohradu. Azda najviac ma však inšpiruje moja rodina zo Žihľavy, Hriňovej, Fiľakova, Lučenca a Boľkoviec. Vždy som sa tam cítila najviac doma.
Môžem bezpochyby povedať, že najviac mi pomohla a pomáha modlitba a viera v Boha, moja zosnulá starká Rozália Kamenská ktorá mi bola vždy veľkým vzorom a oporou, moja sesternica Miška Kaličiaková z Hriňovej, moja rodina a mnoho iných ľudí, ktorých som na svojej ceste spoznala a úprimne ich nadchol môj príbeh i tvorba. Všetkým som nesmierne vďačná.
Vaša nová kolekcia Život je inšpirovaná kvetom ako symbolom krásy, kresťanským krížom a slzou. Kolekcia symbolizuje čistotu lesného potôčika ako i dobrého, teplého ľudského srdca prostého človeka. Naušničky sú opäť drevené. Je pre Vás drevo vo Vašej tvorbe dôležité? Symbolizuje tiež niečo?
Pracujem iba s drevom, nakoľko je mi srdcu blízke a aj najviac totožné môjmu sloganu, ktorý znie „originálny slovenský suvenír a šperk v jednom“. V neposlednom rade, drevo i preto, lebo som vyrastala v prostredí Štiavnických vrchov, neďaleko Krupiny, kde mal môj starký malý salaš. Choval ovečky a okrem ovčiarskych výrobkov sa venoval výrobe črpákov. Požiadala som ho či by mi nevyrezal ovečku bez črpáka, iba postavičku a túto moju skromnú prosbu mi splnil k mojim 11 narodeninám. Dodnes má táto malá soška pre mňa nevýslovnú hodnotu nielen preto, že ju vytvoril on, ale i preto že ju vyrobil vo veku 70 rokov, kedy sa mu už triasli ruky. Verím, že do nej vložil celé svoje srdce. Myslím si, že niekde v tomto čase sa začala moja láska k ľudovému umeniu, tradíciám a folklóru.
Janka kde vznikajú Vaše krásne drevené šperky?
V podstate kdekoľvek kde mám podmienky – materiálne, časové, ale najčastejšie tvorím doma za kuchynským stolom. V mojom prípade je to v srdci domu nakoľko bývame v 100 ročnom dome sedliackeho typu s gangom a vstupom do kuchyne. Ideálne je ak sa manžel postará o dcérku resp. mám iné povinnosti čo sa týka rodiny alebo domácnosti spravené, nakoľko na tvorbu popri zamestnaní mám veľmi málo času. Niekedy si vravím, že možno je to tak aj lepšie nakoľko je o to vzácnejšia a jedinečnejšia ako tzv. pásová výroba. Myslím si, že by sa stratilo to čaro.
Katarina Van Derham pre magazín VIVA GLAM MAGAZINE
Keď ste spomenuli to čaro :). Janka, existuje niečo čo na svojej práci nemáte rada? A čo naopak máte najradšej?
Na svojej tvorbe mám rada všetko, azda okrem práce pod časovým stresom. Nakoľko sa jedná o šperky vyrábané v malých sériách a iba v čase voľna, trvá výroba niekedy aj mesiac. Niektorí zákazníci si nevšimnú, že šperky vyrobím do 3 – 4 týždňov a mnohí ma doslova zahŕňajú sms-kami alebo telefonátmi či správami, že kde sú ich naušničky :). Nie vždy som na termín dodania hrdá a občas sa na seba aj hnevám, že som niečo nedodala tak či onak. Miestami ma hnevá aj pošta, na ktorej som zásielky občas strácajú, ale vždy sa nájde dôvod na úsmev, radosť a nie na zlosť. Život je krátky.
Vaše naušničky učarovali aj mnohým známymi ženám a tanečníčkam. Nosia ich napríklad Lúčničiarky, tanečníčky z FS Partizán, speváčka Brigita Tarinová, blogerka Ivanka zo Sweet Lady Lollipop.
Miss Slovensko 2012 Silvia Kimličková fotila Vaše naušničky v spolupráci s fotografkou Niki Bankovich. Miss folklór 2015 Petra Lenárová zase v spolupráci s fotografom Petrom Fehérom. Naušničky zdobili aj finalistky Miss Horehronie 2016, kde veľmi krásne ladili k šatám slovenskej značky Fake Folk. Naušničky využila na fotenie svojej kolekcie aj slovenská návrhárka Jarka Wurll Kocanová. Objavili sa aj na stránkach Frukmagazine spolu s kolekciou od Sohemi art na fotkách od fotografky Sonii Reindeer.
Máte za sebou krásne fashion úspechy :). Sú ešte nejaké spolupráce čo si ceníte, aj bez toho aby boli medializované?
Ďakujem za krásnu otázku. Som nesmierne šťastná, že dostávam priestor na to, aby som verejne poďakovala tým pár dobrodincom, ktorí mi na mojej ceste pomohli a podporili ma – Brigita Tarinová, Nitrianska komunitná nadácia, Nikoleta Kováčová – novinárka a moderátorka, Skarazu – Zuzka Krížová, Vladimír Michalko – porotca Zem spieva, sesternica Michaela Kaličiaková s rodinou, Ondrej Šufliarsky, Michaela Šufliarska, Nikola Purdeková, Štefan Hukel, mesto Hriňová a jej primátor Stanislav Horník, grafička Kristína Poráziková, Peter Králik – Freetech, Liptovský Mikuláš Prikler Print Atelier, grafik Gabriel Melaga, dobrá zákazníčka Jana Špaková, Miriam Látečková babickinazahrada.sk, Linda Hudecová – LindasDream, Marek Vajdiar, grafik Vladimír Dzurňák, Daniel Bradáč, Imrich Koval, František Boršík a všetci dobrodinci, ktorí ma podporovali osobne alebo online v tažkých životných chvíľach, a keď som to s mojou tvorbou chcela vzdať. Ďakujem z úprimného srdca a všetkým pán Boh zaplať
šaty: Jaroslava Wurl Kocanová, foto: Niki Bankovich
šaty: Jaroslava Wurl Kocanová, foto: Niki Bankovich
Keďže sa folková a dokonca aj pravá folklórna tematika objavuje vo svadobnom dizajne stále viac a viac, myslím si, že aj Jankina tvorba je to pravé pre slovenské nevesty. Vyrobí Vám na mieru nielen naušničky, ale aj prívesky a prstienky.
Folková nevesta sa tak môže ozdobiť ako len bude chcieť :). Určite takýmito krásnymi šperkami nepohrdnú ani družičky a ani svadobné mamičky, sestričky či svedkyne.
Sweet Lady Lollipop, foto: Peter Antal
Ďakujem za úprimné a pekné slová a za Vašu krásnu tvorbu Janka. Nech sa Vaša zbierka krásnych dizajnových nielen naušníc rozrastá. Veľmi sa teším na každú jednu novinku z Vašej dielne.
PS: Retro bijou je super!
Petra Lenárová, Miss Folklór 2015, foto: Peter Fehér