29. február = priestupný rok = požiadajte svojho milého o „ruku“ - Bonita Aurelia
42045
post-template-default,single,single-post,postid-42045,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-child-theme-ver-1.0.0,select-theme-ver-1.5.1,smooth_scroll,wpb-js-composer js-comp-ver-4.7.4,vc_responsive

29. február = priestupný rok = požiadajte svojho milého o „ruku“

Tento rok sa na nás usmialo šťastie a dožili sme sa ďalšieho priestupného roku. Prežijeme v ňom 365 + 1 krásnych dní.

 

Každé štyri roky sa s príchodom priestupného roku opakuje možnosť, ktorú mnohé netrpezlivé britské a írske dámy s radosťou využívajú. Dáma môže oficiálne {alebo aj symbolicky} požiadať svojho vyvoleného pána o ruku a srdce. A bez toho aby sa to považovalo za spoločensky nevhodné.

 

peto kocik_rut a martin_04

 

Táto tradícia vznikla v Anglicku a Írsku, približne v 5 storočí n.l.. Írska legenda hovorí o tom, že sv. Brigita uprosila sv. Patrika aby dovolil aj ženám požiadať muža o ruku. A on dovolil – raz za štyri roky.

 

Postupne sa z tradície vraj stalo právo a rozšírilo sa aj do kontinentálnej Európy.

 

V roku 1288 mala byť táto tradícia uzákonená v Škótskom práve kráľovnou Margaret, ktorá však mala iba osem rokov keď umrela a po jej smrti sa nenašli žiadne listiny potvrdzujúce toto ženské právo.

 

Iná teória hovorí o tom, že ženské právo žiadosti o ruku muža bolo uzákonené v anglickom práve. Háčik bol však v tom, že sa nemuselo dodržiavať, pretože priestupný deň, nebol podľa anglického práva skutočným dňom – nemal právny štatút. Tomu sa určite potešili muži, ktorí odmietli ponuku na sobáš a nemuseli za to pykať. Pretože, ak muž odmietol ponuku na sobáš, musel tvrdo zaplatiť. V Škótsku to bolo buď bozkom, hodvábnou košeľou alebo párom rukavíc alebo vyplatením jednej libry. V Anglicku podarovali odmietnutému dievčaťu červené hodvábne šaty, v Dánsku 12 párov rukavíc, aby žena mohla zakryť svoju rúčku bez prstienka a vo Fínsku musel pán darovať dáme látku na sukňu.

 

peto kocik_rut a martin_06

 

Ale prečo by dáma nemohla spraviť takúto “vec” kedykoľvek v roku? Asi na to odvahu nazbiera len máloktorá z nás. A práve deň 29. februára – „ladies day“ alebo „leap day“, je dobrým argumentom spraviť takúto {možno aj} bláznivú vec.

 

Tradícia hovorí, že nie len priestupný deň, ale celý priestupný rok je vhodný na to aby žena vyslovila svoju požiadavku {a začala plánovať svadbu}. Prieskumy zistili, že dosť pánov by radi dostali svoju priateľku na koleno a nosili by s radosťou zásnubný prsteň.

 

peto kocik_rut a martin_03

 

Zopár faktov

Priestupným rokom je každý rok deliteľný štyrmi a z každých 400 rokov je 97 rokov priestupných. V tomto období pripadá priestupný deň 29 krát na nedeľu, 13 krát na utorok a štvrtok, 14 krát na piatok a sobotu a 15 krát na pondelok a stredu.

 

V Škótsku je priestupný deň považovaný za ekvivalent piatka 13-tého a narodiť sa v tento deň je veľkým nešťastím. V priestupný deň sa narodil napríklad John Byrom, pápež Pavol III. alebo Gioacchino Rossini.

 

29. február sa označuje aj za deň sv. Osvalda, pretože sa vtedy slávy pamiatka arcibiskupa z Yorku, ktorý zomrel práve v tento deň {v roku 992}.

 

peto kocik_rut a martin_02

 

Ak sa chcete inšpirovať tak si pozrite romantickú komédiu Priestupný rok {v origináli Leap Year} v hlavnej úlohe s Amy Adams a s Matthewom Goode.

 

Tak čo? Pustíte sa do toho? Ak áno, tak dajte vedieť ako ste dopadli. Som zvedavááááá!

 

Vaša Vladka

 

Foto: Peťo Kočík

Zdroj: www.timeanddate.com

            www.telegraph.co.uk

            www.en.wikipedia.org

            www.niesomdoma.eu

Žiadne komentáre

Odoslať komentár